- Jesteś tutaj:
-
Start
- Góry Pieprzowe
- Szczegóły
- Kategoria: Góry pieprzowe
- Odsłony: 2352
Chcesz nabyć pisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Szczegóły
- Kategoria: Góry pieprzowe
- Odsłony: 3932
- Szczegóły
- Kategoria: Góry pieprzowe
- Odsłony: 2773
Poniższy tekst znajdziesz i możesz lajkować również na facebook.
Będąc osobą, która w ostatnich latach przyjęła na siebie swoistą "funkcję" reprezentowania interesów przyrody w kontekście projektów planowanych w Górach Pieprzowych zobowiązany jestem sprostować kilka faktów. Większość działań podejmowanych w rezerwacie miała poparcie zarówno moje jak i kilku innych specjalistów związanych z TOP OSTOJA oraz Redakcją Dolina, ale nie wszystkie. Przykładami dobrych dla rezerwatu działań mogą być zaprojektowany m.in. przeze mnie przebieg Quest po starej krowiej ścieżce odciążający główny szlak, stopnie przeciwerozyjne na ścieżkach czy ławki odciążające murawy, na których dawniej rozsiadali się turyści. Wątpliwości budzi część działań zbędnych lub szkodliwych dla rezerwatu lub metody współpracy pomiędzy zaangażowanymi instytucjami. Nie popieramy lub nie wiedzieliśmy, o niektórych niekorzystnych dla przyrody sytuacjach. W przypadku publikowanych różnych form materiałów edukacyjnych zdarzały się takie bez możliwości autoryzacji treści opracowań. Zdarza się przez to, że inny tekst lub zawartość oddano a inną wydrukowano, pobierano fotografie specjalnie wykonane w Górach Pieprzowych bądź zdobyte dla projektów, a zastosowano nieraz inne niewiadomego dla nas pochodzenia. W związku z tym do tego czasu utożsamialiśmy się z większością podejmowanych w rezerwacie działań, ale od teraz już tak nie jest. Jeśli zgodnie z prawem i logiką zaplanuje się zmianę przebiegu szlaku, który obecnie źle wpływa na murawy i róże na wersję dolną wzdłuż Wisełki z podejściami na górki to jesteśmy za. Jeśli od planowanej przystani nad Wisłą na początku rez. od Sandomierza poprowadzi ścieżka z niewielkim pomostem na Wisełce do rezerwatu to również może mieć to sens edukacyjny i ochroniarski. Jeśli natomiast mówi się o przystani na ujściu Wisełki nie zważając na płochliwe zwierzęta np. podróżniczka to można wejść w konflikt z prawem. Podobnie też ochrona przyrody i prawo odnosi się do niefortunnego pomysłu pływania łodzią z turystami po Wisełce, gdzie można zaszkodzić ważnym gatunkom roślin i zwierząt. Działania takie wymagają opracowania specjalistycznej opinii przyrodniczej o wpływie na środowisko, jeśli nie nawet oceny oddziaływania ze względu na N2000. Absurdalne są natomiast dla ochrony przyrody i prawa pomysły montażu betonowych schodów na Maćkowej Górze, kostki brukowej w dolnym przebiegu szlaków czy betonowej drogi wzdłuż Wisełki od strony Wisły. Będziemy się starali to wszystko korygować, ale strach pomyśleć co pomysłodawca schodów z betonu może jeszcze wymyślić. Są to pomysły realnie zagrażające obiektom ochrony rezerwatu bądź obszaru Natura 2000 ze względu na pewność siebie niektórych grup i osób. Dla dobra Pieprzówek trzeba będzie ujawniać wszelkie przypadki fatalnych inwestycji, jeśli trafią do realizacji.
Jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą w zakresie dbałości o dobro przyrody oraz zrównoważony dostęp turystyczny do Gór Pieprzowych, ale pragniemy poinformować miłośników Gór Pieprzowych, że nie wszystko popieramy z rzeczy, które mogłoby być w okolicy zaplanowane bądź wykonane. Zapraszam do rozmów, jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany tymi tematami.
Sebastian Sobowiec
- Szczegóły
- Kategoria: Góry pieprzowe
- Odsłony: 2753
Potocznie mówimy o niej akacja, ale w rzeczywistości jest to grochodrzew akacjowaty - robinia akacjowa. Gatunek obcego pochodzenia w naszych warunkach często dość szybko obumiera. Wprowadzona została prawdopodobnie z powodu twardego drewna, które w wielu przypadkach zastąpiło drewno naszego graba np jako materiał narzędziowy. W miejscach takich jak rezerwat staje sie gatunkiem inwazyjnym i szkodliwym zagrażającym rodzimym drzewostanom lub roślinnym zbiorowiskom otwartym. Roślina miododajna i zielarska. W Pieprzówkach kołki robiniowe sprawdzają się do podtrzymywania progów przeciwerozyjnych na ścieżkach.
- Szczegóły
- Kategoria: Góry pieprzowe
- Odsłony: 2450
Drodzy mili nie przyprowadzajcie zwierząt do rezerwatu i nie podrzucajcie ich na parkingi i miejsca odpoczynku przy rezerwacie. W ostatnich miesiącach rozpanoszył się obyczaj podrzucania niechcianych zwierzaków pod ruchliwsze części rezerwatu w nadziei, że ktoś się nimi tutaj zajmie. Niestety potrzebują one stałej opieki zwłaszcza psy tworzenia współstada, a w obiektach gdzie zostawiacie zwierzęta często nie mieszka nikt na stałe. Nikt tych zwierząt nie przygarnia tylko plątają się po okolicy aż rozjedzie je samochód, utoną w Wiśle w czasie wezbrania albo odstrzeli rozsądny myśliwy.
Koszyk
Zaloguj się
Newsletter
Gościmy
Odwiedza nas 742 gości oraz 0 użytkowników.